Poradnictwo dla rodziców we wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka
Listopadowe wydanie „Forum Logopedy” poświęciliśmy problematyce niepełnosprawności, pisząc o komunikacji dzieci z uszkodzeniami CUN, chorobami genetycznym i niepełnosprawnością złożoną. Interesuje nas w szczególności wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – kompleksowe działanie ukierunkowane na rozwój młodego pacjenta i korektę zaburzeń rozwojowych, realizowane przez dwa systemy: służbę zdrowia i oświatę. Osobne miejsce w naszym magazynie poświęciliśmy metodzie krakowskiej, będącej całościowym systemem stymulacji rozwoju i terapii zburzeń.
Temat numeru otwiera artykuł prof. Jagody Cieszyńskiej-Rożek i prof. Marty Korendo pt. „Wczesna interwencja terapeutyczna według zasad metody krakowskiej”. Autorki podkreślają w nim, jak duży wpływ ma wnikliwa diagnoza logopedyczna i natychmiastowo wdrożona terapia na skuteczność wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. W tekście znajduje się również opis technik terapeutycznych, na których bazuje metoda krakowska.
Dwujęzyczne dzieci wykazują niekiedy zaburzenia rozwoju i wymagają podjęcia natychmiastowych oddziaływań terapeutycznych. O pracy z takimi pacjentami traktuje artykuł pt. „Interwencja terapeutyczna w sytuacji dwujęzyczności” autorstwa dr n. hum. Marzeny Błasiak-Tytuły.
W rubryce „Zajęcia z pomysłem” znajdą Państwo:
W tej samej rubryce publikujemy również tekst poruszający ważne zagadnienie, jakim jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z uszkodzonym narządem słuchu. Ta forma wczesnej rewalidacji pacjenta z niepełnosprawnością i deficytami zdrowotnymi służy jego rozwojowi psychofizycznemu, emocjonalnemu i społecznemu. Wczesna interwencja pomaga młodym pacjentom, którym bariery komunikacyjne utrudniają prawidłowy rozwój i społeczną integrację.
W rubryce „Metody terapii logopedycznej” publikujemy tekst opisujący narzędzie przydatne w diagnozie i terapii opóźnień nabywania słownictwa. „Dzienniczek mowy to zapis wypowiedzi dziecka, najczęściej prowadzony przez rodziców, którzy wybierają najbardziej interesujące formy wypowiedzi lub prowadzą notatki w określonych odstępach czasu” – wyjaśnia dr. n. hum. Agnieszka Banaszkiewicz. Narzędzie to stanowi nieocenioną pomoc w diagnozie wady wymowy u dzieci.
Czytelnika powinny zainteresować w szczególności studia przypadków: rocznego Jasia, u którego diagnoza logopedyczna wykazała poważne wady zgryzu, 1,5-rocznej Ani z barierami komunikacyjnymi na tle zaburzeń rozwoju mowy i niedosłuchu oraz Wojtka cierpiącego na opóźniony rozwój mowy. Zapis wypowiedzi powyższych pacjentów dostarcza czytelnikowi cennych wskazówek w zakresie diagnostyki i terapii zaburzeń rozwoju mowy.
Na łamach rubryki „Z praktyki logopedy” publikujemy tekst pt. „Od karmienia do mówienia. Wpływ funkcji prymarnych na rozwój mowy” autorstwa dr n. hum. Ewy Kaptur i dr n. hum. Jolanty Sławek. Autorki omawiają w nim czynniki wpływające na kształtowanie się aparatu artykulacyjnego oraz przekonują, że naturalny sposób karmienia noworodka pozwoli w przyszłości uniknąć powstania wady zgryzu u dziecka.
Zawartość dostępna online
Współpraca z...
Poradnictwo dla rodziców we wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka
Różne Spojrzenia – wspólny cel
Metody terapii
Stymulacja funkcji wzrokowych od pierwszych miesięcy życia
Dzienniczek mowy w diagnozie i terapii opóźnienia nabywania słownictwa
Otwarty dostęp
Wczesna interwencja terapeutyczna w sytuacji dwujęzyczności
Z praktyki logopedy
Od karmienia do mówienia. Wpływ funkcji prymarnych na rozwój mowy
Zajęcia z pomysłem
Od dźwięku do zdania
Zajęcia z pomysłem
Ćwiczenia słuchu i motoryki w postępowaniu logopedycznym
Z praktyki logopedy
Rola rodzica w procesie Stymulacji mowy dziecka z ORM
Wczesna diagnoza logopedyczna dziecka z opóźnieniem rozwoju mowy
Trudności w karmieniu wcześniaków i ich konsekwencje
Wywiad miesiąca
Najtrudniejszą sferą we wczesnej diagnozie jest mowa
Temat numeru
Wczesna interwencja terapeutyczna według zasad metody krakowskiej