Autor: Ewa Kaptur

Adiunkt na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, językoznawca, dyplomowany nauczyciel emisji głosu, logopeda, specjalista wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Zajmuje się przede wszystkim wczesną interwencją logopedyczną. Przedmiotem jej szczególnych zainteresowań jest nauka prawidłowego karmienia na różnych etapach rozwoju dziecka (w normie i w patologii). Współtwórczyni specjalności logopedycznej w Instytucie Filologii Polskiej UAM.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Rozwój mowy dzieci przedwcześnie urodzonych

W artykule scharakteryzowano możliwe trudności w rozwoju mowy u dzieci urodzonych przed planowanym terminem porodu. Określono również częstość i przyczyny występowania wcześniactwa, a także wskazano, jak ważna jest specjalistyczna opieka nad małym pacjentem.

Czytaj więcej

Dyslalia, dysleksja i inne problemy u dziecka przedwcześnie urodzonego - studium przypadku

W wyniku przedwczesnego porodu dziecko może doznać wielu powikłań, które manifestują się niekiedy w pierwszych miesiącach życia, a niekiedy w późniejszych etapach. Niezbędne są więc wczesna diagnostyka i rehabilitacja.

Czytaj więcej

Zaburzenia modulacji sensorycznej u dzieci autystycznych

Problemy dzieci autystycznych związane z przyjmowaniem pokarmów niekiedy wynikają z zaburzeń integracji sensorycznej. Dysfunkcje tego typu mogą przyczynić się do wybiórczości pokarmowej. Skutkuje ona brakiem doświadczeń niezbędnych w procesie rozwoju mowy i innych funkcji poznawczych.

Czytaj więcej