Dyspraksja z perspektywy logopedii klinicznej
Tematem przewodnim styczniowego numeru „Forum Logopedy” jest diagnoza logopedyczna. Przedmiotem naszego zainteresowania jest w szczególności prawidłowe rozpoznanie niemowląt, pacjentów z niedosłuchami, dzieci afatycznych oraz jąkających się.
Osobne miejsce w naszym magazynie poświęciliśmy takim zagadnieniom jak:
W rubryce „Z praktyki logopedy” publikujemy artykuł Anny Paluch i Elżbiety Drewniak-Wołosz pt. „Dzieci afatyczne – diagnozowanie”. Niedokształcenie mowy o typie afazji może przybierać różną postać, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza logopedyczna, umożliwiająca objęcie dziecka odpowiednią terapią i dostosowanymi do jego potrzeb formami kształcenia w przedszkolu i szkole. „Dzieci afatyczne mogą mieć wadę wymowy, ale wymowa jest mniej istotnym problemem w ich funkcjonowaniu językowym. Trudności artykulacyjne towarzyszyć mogą (nie muszą) zaburzonej sprawności językowej” – dodają autorki.
W styczniowym wydaniu „Forum Logopedy” piszemy o wpływie, jaki opinia logopedyczna wywiera na proces rozpoznawania większości zaburzeń mowy – traktuje o tym artykuł pt. „Logopeda w roli diagnosty” autorstwa prof. Zbigniewa Tarkowskiego. Ekspert podkreśla, że „Znaczący postęp w zakresie diagnostyki logopedycznej nie idzie w parze z umacnianiem roli logopedy jako diagnosty”. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w styczniowym temacie numeru.
W artykule pt. „Jąkanie u dzieci w wieku przedszkolnym” autorstwa Aleksandry Boroń znajdziesz porady usprawniające pracę z młodym pacjentem, u którego zdiagnozowano niepłynność mowy. Ekspertka opisuje również pierwsze oznaki jąkania u dzieci oraz wskazuje, jakie elementy powinno zawierać pełne badanie logopedyczne.
„Pojęcie „dyspraksja” ma – w zależności od tego, kto go używa – ma różne odcienie znaczeniowe” – pisze Ewa Małachowska i Karina Szafrańska w artykule poświęconym interdyscyplinarnemu postępowaniu terapeutycznemu w rehabilitacji dziecka z trudnościami w wykonywaniu ruchów. Ekspertki definiują dyspraksję jako „trudności planowania i wykonywania w prawidłowej sekwencji niewyuczonych, nieuwewnętrznionych zachowań motorycznych”. W jaki sposób przejawią się te zaburzenia u pacjentów z zespołem Downa lub osób z zespołem Worstera-Droughta? Odpowiedzi na te pytania udzielamy na łamach niniejszego pisma.
W rubryce „Z praktyki logopedy” poruszamy problematykę doboru odpowiedniej metody komunikacyjnej w pracy z dzieckiem, u którego zdiagnozowano niepełnosprawność sprzężoną. „Wśród małych dzieci niepełnosprawnych znajduje się stosunkowo liczna grupa dzieci, u których stwierdza się obecność niepełnosprawności sprzężonych, a więc takich, u których mamy do czynienia z więcej niż jednym uszkodzeniem anatomicznych struktur organizmu” – pisze prof. Marzenna Zaorska, tyflopedagog, surdopedagog i logopeda.
W jakich sferach przejawia się niepełnosprawność sprzężona u dzieci oraz które metody komunikacji okażą się pomocne podczas pracy terapeutycznej z młodym pacjentem? Na te pytania odpowiadamy w styczniowym numerze „Forum Logopedy”.
Zawartość dostępna online
Logopeda w świecie
Dyspraksja z perspektywy logopedii klinicznej
Współpraca z...
Diagnoza psychologiczna w logopedii
Z praktyki logopedy
Jąkanie u dzieci w wieku przedszkolnym
Diagnozowanie w stosowaniu komunikacji wspomagającej i alternatywnej
Dobór alternatywnej metody komunikacji dla dziecka ze sprzężoną niepełnosprawnością sensoryczną
Stare i nowe testy rozwoju językowego
Zajęcia z pomysłem
Karty oceny logopedycznej dziecka (KOLD) – narzędzie do diagnozy mowy dzieci w wieku od 1. miesiąca do końca 9. roku życia
Historyjki z ćwiczeniami usprawniającymi aparat artykulacyjny
Narzędzia do diagnozy rozumienia mowy u młodzieży i dorosłych
Zajęcia z pomysłem
Scenariusz zajęć relaksacyjnych dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat
Krok po kroku wskazówki przy diagnozowaniu mutyzmu
Wykorzystanie Metody Tomatisa® – słuchowej techniki stymulacji neurosensorycznej do diagnozy logopedycznej
Z praktyki logopedy
Uszkodzenie narządu słuchu a trudności komunikacyjne
Jak opracować terapię dziecka z uszkodzonym narządem słuchu?
Diagnoza dziecka od chwili narodzin
Dzieci afatyczne diagnozowanie
Temat numeru
Logopeda w roli diagnosty