Rehabilitacja medyczna i fizjoterapia we wspomaganiu działań logopedycznych adresowanych do dzieci niepełnosprawnych ze współobecną niepełnosprawnością ruchową
Na łamach majowego wydania „Forum Logopedy” analizujemy problematykę komunikacji alternatywnej i wspomagającej (metoda AAC), a zwłaszcza wybrane metody danego typu komunikacji, zasady i uwarunkowania ich wprowadzania.
Uwadze czytelników polecamy w szczególności artykuły poruszające niniejsze zagadnienia:
Jaki alternatywny sposób komunikacji może obrać głuchoniemy? W jaki sposób symbole PCS mogą wesprzeć rozwój społeczny dzieci posługujących się komunikacją alternatywną? Jak neurogra wpływa na procesy poznawcze i myślowe? Czy neurodydaktyka wspomaga komunikację niewerbalną? Na te pytania odpowiadamy na łamach majowego wydania „Forum Logopedy”.
W rubryce „Zajęcia z pomysłem” znajdą Państwo:
W rubryce „Temat numeru” poruszamy ważne zagadnienie jakim jest komunikacja alternatywna w terapii pacjenta z niedosłuchem. Lektura artykułu pt. „Wspomagania rozwoju porozumiewania się u dziecka z uszkodzonym narządem słuchu” autorstwa dr hab. prof. UWM Urszuli Bartnikowskiej przybliża czytelnikom skuteczne metody wspomagające komunikację z dzieckiem niesłyszącym.
Autorka wyjaśnia co to jest daktylografia, na czym polega metoda fonogestów oraz opisuje, w jaki sposób dziecko niesłyszące wykorzystujące język migowy rozwija swoje zdolności komunikacyjne.
Na szczególną uwagę czytelnika zasługuje artykuł „Komunikacja alternatywna i wspomagająca w terapii logopedycznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością słuchową” autorstwa dr hab. prof. nadzw. UP Grażyny Guni. Ekspertka wyjaśnia czytelnikom, co to jest daktylografia, w jaki sposób najczęściej komunikuje się głuchoniemy oraz czym różni się polski język migowy od systemu językowo-migowego.
Lektura artykułu pt. „Praktyczne wskazówki komunikacji z osobami z zespołem Ushera” dostarcza wielu wskazówek pomocnych w terapii osób z jednoczesnym poważnym uszkodzeniem wzroku i słuchu. „Zespół Ushera jest jedną z najbardziej znanych chorób w środowisku osób głuchoniewidomych. Charakteryzuje się wrodzonym, odbiorczym uszkodzeniem słuchu różnego stopnia oraz postępującym uszkodzeniem wzroku na tle barwnikowego zwyrodnienia siatkówki” – wyjaśnia Agnieszka Nowakowska, oligofrenopedagog i ekspert ds. komunikacji osób głuchoniewidomych.
Zawartość dostępna online
Współpraca z...
Rehabilitacja medyczna i fizjoterapia we wspomaganiu działań logopedycznych adresowanych do dzieci niepełnosprawnych ze współobecną niepełnosprawnością ruchową
Propozycje wykorzystania komunikatora typu BIGmack w pracy pedagoga specjalnego z dzieckiem z głęboką niepełnosprawnością intelektualną
Metody terapii
Możliwości terapii zaburzeń komunikacji u dzieci z niepełnosprawnością za pomocą metody integracji sensorycznej
Wprowadzanie komunikacji alternatywnej i wspomagającej u dzieci z zaburzeniami mowy i języka
Z praktyki logopedy
Dziecko nie rodzi się czytelnikiem
Wczesne wspieranie rozwoju mowy i komunikacji u dzieci z zespołem cri du chat
Praktyczne wskazówki komunikacji z osobami z zespołem Ushera
Zajęcia z pomysłem
Rozwijanie słownika symboli PCS, budowanie wypowiedzi dwuelementowej
Zajęcia z pomysłem
Wprowadzanie komunikacji symbolicznej
Wspomaganie rozwoju społecznego
Technologie informacyjno-komunikacyjne w AAC
Z praktyki logopedy
Trening uwagi słuchowej metodą Tomatisa® w terapii osób ze zdiagnozowaną padaczką
Specyfika komunikacji osób z równoczesnym uszkodzeniem słuchu i wzroku
Rehabilitacja małych dzieci z uszkodzonym narządem słuchu
Komunikacja alternatywna i wspomagająca w terapii logopedycznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością słuchową
Temat numeru
Wspomaganie rozwoju porozumiewania się u dziecka z uszkodzonym narządem słuchu