Rola emisji głosu w pracy logopedy
Profilaktyka, diagnoza i terapia głosu jako zadanie i wyzwanie dla logopedy to temat przewodni dwudziestego siódmego wydania dwumiesięcznika „Forum Logopedy”. Zagadnienia związane ze szczegółową diagnozą i terapią logopedyczną głosu przybliża dla Państwa dr n. hum. Anna Walencik-Topiłko w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma.
We wrześniu i październiku publikujemy również teksty poruszające problematykę terapii dysfonii w neurologopedii oraz terapii głosu w dyslalii rozszczepowej lub w przypadku wad twarzy i twarzoczaszki.
W rubryce „Zajęcia z pomysłem” znajdą Państwo następujące materiały:
„Dogoterapia (kynoterapia) to zajęcia terapeutyczne, w której czynny udział bierze odpowiednio przygotowany pies. (…) Dogoterapeuta (kynoterapeuta) – w zależności od wykształcenia podstawowego – może prowadzić zajęcia z udziałem psa w zakresie: logopedii, fizjoterapii, psychoterapii, rewalidacji, terapii pedagogicznej, terapii osób starszych itp. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu od kilku lat funkcjonują dwusemestralne studia podyplomowe: Kynoterapia w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi. Przygotowują one do podejmowania pracy z osobami w różnym wieku i z różnymi schorzeniami” – piszą dr n. hum. Iwona Maria Kijowska i Joanna Kijowska-Lasek na łamach bieżącego wydania „Forum Logopedy”. Czy elementy dogoterapii można wykorzystać podczas zajęć logopedycznych? W jaki sposób i w jakim celu? Odpowiedzi na te pytania dostarcza scenariusz zajęć dla dzieci z chrypką i chronicznym kaszlem pt. „Dogoterapia jako metoda wspierająca zajęcia logopedyczne”, który przekazujemy Państwu w rubryce „Zajęcia z pomysłem”.
Jak długo trwa wielospecjalistyczne leczenie dzieci z rozszczepem podniebienia? Z jakimi problemami boryka się pacjent z rozszczepem podniebienia? Dlaczego higiena głosu i ćwiczenia emisyjne są istotne dla powodzenia terapii dyslalii rozszczepowej? Na te pytania odpowiada dr n. hum. Agnieszka Banaszkiewicz w artykule zatytułowanym „Rola profilaktyki głosu u pacjentów z rozszczepem podniebienia”. Autorka przedstawia również wyniki własnych badań nad zaburzeniami artykulacji i nieprawidłową drogą oddychania u dzieci i młodzieży z rozszczepem podniebienia.
W jaki sposób problemy z funkcjonowaniem układu pozapiramidowego: z drżeniem samoistnym, chorobą Parkinsona, pląsawicą, atetozą, dystonią, mioklonią, tikami oraz z zaburzeniami psychogennymi wpływają na zaburzenia głosu? Jak prowadzić terapię głosu w tego rodzaju zaburzeniach? Jakie są najczęstsze objawy dysfonii? Dowiedzą się tego Państwo czytając artykuł dr n. hum. Ewy Binkuńskiej zatytułowany „Dysfonia w zaburzeniach neurologicznych”. Ekspertka opisuje w nim rolę terapii głosu w zaburzeniach pochodzenia pozapiramidowego, przybliża podłoże organiczne dysfonii w chorobie Parkinsona, pląsawicy oraz atetozie oraz wymienia najpowszechniejsze objawy dystonii.
„Dysfonia spastyczna należy do zaburzeń głosu, których podłoże ma charakter psychogenny, czynnościowy, neurologiczny lub może wynikać ze sprzężenia wymienionych czynników. W terapii logopedycznej pomocne są ćwiczenia obniżające napięcie mięśni biorących udział w fonacji. Natomiast pewnego rodzaju trudnością może być dobór materiału lingwistycznego, gdy terapia prowadzona jest w języku obcym, np. angielskim” – wyjaśnia dr n. hum. Ewa Binkuńska w artykule zatytułowanym „Dysfonia spastyczna. Jak pracować z pacjentem anglojęzycznym”. Czytając niniejszy tekst poznają Państwo bezpośrednią przyczynę dysfonii spastycznej oraz dowiedzą się, z czego wynikają trudności dotyczące prowadzenia terapii w języku innym niż ojczysty.
Zachęcamy Państwa do lektury bieżącego wydania „Forum Logopedy” i wykorzystania materiałów, które publikujemy w rubryce „Zajęcia z pomysłem” – scenariusza zajęć dla pacjentów anglojęzycznych, konspektu zajęć dla dzieci z rozszczepem podniebienia i pomocy logopedycznych przeznaczonych do pracy z dziećmi z chrypką i chronicznym kaszlem.
Zawartość dostępna online
Współpraca z...
Rola emisji głosu w pracy logopedy
Wielospecjalistyczne leczenie pacjentów z wadami twarzy oraz twarzoczaszki
Zajęcia z pomysłem
Scenariusz zajęć 4. dla młodzieży i osób dorosłych
Profilaktyka głosowa czy terapia? Kształcenie głosu u nauczycieli
Scenariusz zajęć 3. dla dzieci z chrypką i chronicznym kaszlem. Dogoterapia jako metoda wspierająca zajęcia logopedyczne.
Scenariusz zajęć 2. dla dziecka z rozszczepem podniebienia
Scenariusz zajęć dla Pacjenta anglojęzycznego
Metody terapii
Jak śpiewać bez krtani?
Metody terapii
Głos odzyskany
Z praktyki logopedy
ABC emisji głosu
Trudne samogłoski nosowe
Dysfonia spastyczna
Rola profilaktyki głosu u pacjentów z rozszczepem podniebienia
Dysfonia w zaburzeniach neurologicznych
Wywiad miesiąca
Logopedia w literaturze – literatura w logopedii
Temat numeru
Profilaktyka, diagnoza i terapia głosu