Scenariusz zajęć 1 dla dzieci w wieku 4–7 lat z sygmatyzmem, utrwalający poprawną wymowę głoski [sz]
Na łamach listopadowego i grudniowego wydania „Forum Logopedy” prezentujemy różne metody wspierające terapię logopedyczną. Bieżący numer czasopisma współtworzy zespół wyjątkowych autorów, szkoleniowców i praktyków, którzy dzielą się z Państwem swoją wiedzą i doświadczeniem.
Niniejsze wydanie „Forum Logopedy” otwiera artykuł traktujący o metodzie werbo-tonalnej, o której pisze dr hab. Anita Lorenc. Autorka przedstawia w nim innowacyjne spojrzenie na tę metodę i możliwości jej wykorzystania w pracy z dziećmi z zaburzeniami słuchu, a także wskazuje na jej zastosowanie w terapii dzieci z opóźnionym rozwojem mowy i różnymi niepełnosprawnościami. „Metoda werbo-tonalna składa się z programu diagnostycznego i terapeutycznego, oprócz tego wykorzystuje również specjalistyczne rozwiązania techniczne. Ważnym elementem kompleksowego programu terapii słuchu i mowy z wykorzystaniem metody werbo-tonalnej jest rytm fonetyczny, który związany jest z fonetyczno-akustycznymi cechami dźwięków mowy”.
Jak się rozwija integracja sensoryczna? Jakie są przyczyny dysfunkcji integracji sensorycznej? Dla jakich pacjentów przeznaczona jest metoda integracji sensorycznej? Odpowiedzi na te pytania udziela dr Ewa Jeżewska-Krasnodębska w artykule zatytułowanym „Metoda integracji sensorycznej – najczęstsze wsparcie terapii logopedycznej”. Czytając niniejszy tekst dowiedzą się Państwo, w jaki sposób logopeda może skutecznie wspomagać dziecko z dysfunkcjami mowy i przetwarzania sensorycznego z pomocą metody integracji sensorycznej.
Na łamach bieżącego wydania „Forum Logopedy” Bożena Zychowicz przekonuje, że skuteczną formą terapeutyczną dla dzieci z dysharmonią rozwojową jest terapia psychomotoryczna metodą Procus i Block. Metoda ta poprawia zaburzone funkcje umysłowe i cielesne za pośrednictwem sensoryczności i aktywności ruchowej ciała. Czytając artykuł zatytułowany „Usprawnianie dzieci z dysharmonią rozwojową”, poznają Państwo konsekwencje braku diagnozy dysharmonii rozwoju u dziecka
i odpowiedniego jej leczenia oraz dowiedzą się, jak zaadaptować belgijski model terapii psychomotorycznej do polskich warunków.
„Opóźnienie rozwoju psychoruchowego wymaga terapii całościowej. EEG Biofeedback poprawia koncentrację uwagi i jej utrzymywanie, pamięć i stan emocjonalny pacjenta. Trening mowy obejmuje podobne ośrodki jak w uszkodzeniach czy zespołach neurologicznych” – wyjaśnia dr Michaela Pakszys w artykule zatytułowanym „EEG Biofeedback w logopedii i neurologopedii”. Czytając niniejszy tekst poznają Państwo zalety neuroterapii i mechanizmy działania EEG Biofeedback.
Państwa uwadze polecamy artykuł Stanisławy Kulen-Gey zatytułowany „Metoda Padovan® – terapia miofunkcjonalna”. Autorka przedstawia w nim objawy i skutki zaburzeń miofunkcjonalnych, założenia Metody Padovan oraz cele i zadania terapii miofunkcjonalnej. „Metoda Padovan® jest praktykowana na całym świecie. Wyrosła na gruncie terapii logopedycznej, zawiera w sobie całościowe widzenie ciała i jest postrzegana jako metoda holistyczna, po którą obok logopedów coraz częściej sięgają fizjoterapeuci, ergoterapeuci, ale także psychologowie i osteopaci. Jest ona również zalecana przez lekarzy różnych dyscyplin”.
Listopadowy i grudniowy numer czasopisma zamyka artykuł prof. Barbary Skałbani zatytułowany „Metoda Instrumental Enrichment jako wsparcie terapii pedagogicznej i logopedycznej”. Metoda Instrumental Enrichment (IE) zasługuje na popularyzację w środowiskach logopedycznych z uwagi na nowatorskie podeście do terapii jako złożonego procesu, osobowej interakcji i sytuacji edukacyjnej, w której najważniejsze są relacje, komunikacja, mediacja i dialog. „Metoda Instrumental Enrichment ma szerokie zastosowanie w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi (seniorami). Adresatami są dzieci przedszkolne z zakłóceniami w rozwoju psychoruchowym i poznawczym, uczniowie z dysleksją rozwojową lub dyskalkulią, uczniowie z dysharmonią intelektualną, nadpobudliwością ruchową, trudnościami w uczeniu się, a także uczniowie zdolni oraz osoby dorosłe w różnym wieku” – wyjaśnia autorka.
Zawartość dostępna online
Zajęcia z pomysłem
Scenariusz zajęć 1 dla dzieci w wieku 4–7 lat z sygmatyzmem, utrwalający poprawną wymowę głoski [sz]
Współpraca z...
Dlaczego SAZ?
Metoda Instrumental Enrichment jako wsparcie terapii pedagogicznej i logopedycznej
Program Integracji Odruchów według INPP jako metoda wspomagania rozwoju dzieci z zaburzeniami mowy
Obopólna korzyść – Rola integracji bilateralnej we współpracy międzypółkulowej i we wspieraniu procesów rozwojowych
Zintegrowany trening pisania SIhand®
Metody terapii
Metoda Padovan® – terapia miofunkcjonalna
Metody terapii
Usprawnianie dzieci z dysharmonią rozwojową
EEG Biofeedback w logopedii i neurologopedii
Metoda integracji sensorycznej – najczęstsze wsparcie terapii logopedycznej
W centrum zaburzeń
Z praktyki logopedy
Czy warto uczęszczać na różne terapie wspomagające rozwój?
Temat numeru
Metoda werbo-tonalna w terapii logopedycznej