Karty pracy do ćwiczenia 1 - 10
Styczniowe i lutowe wydanie „Forum Logopedy” w całości poświęciliśmy podopiecznym, u których rozpoznać można zaburzenia mowy i języka uwarunkowane korowo. Ich przyczyną są uszkodzenia i (lub) dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego.
W bieżącym numerze „Forum Logopedy” publikujemy gotowy do wykorzystania scenariusz zajęć logopedycznych przeznaczony do pracy z dziećmi z opóźnionym rozwojem mowy i trudnościami w koncentracji. Przekazujemy Państwu również zestaw ćwiczeń wzmacniających funkcje percepcyjno-motoryczne u dzieci w normie intelektualnej od czwartego do szóstego roku życia.
W dziale „Zawód logopeda” zwracamy uwagę na fakt, że dzieci z wadą wymowy wyłonione na podstawie badań przesiewowych, ale nieposiadające opinii czy orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej, nie mają zapewnionej odpowiedniej terapii logopedycznej. Na łamach czasopisma zastanawiamy się nad możliwymi rozwiązaniami tego problemu.
„Zaburzenia mowy u dzieci obejmują szerokie spektrum objawów polegających na nieprawidłowym bądź opóźnionym wykształceniu systemu komunikacyjnego dziecka lub na utracie wcześniej nabytych zdolności komunikacyjnych. Z punktu widzenia praktyki klinicznej wyróżnia się dwie podstawowe grupy zaburzeń komunikacji: zaburzenia językowe i zaburzenia mowy. Te pierwsze są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń rozwoju psychomotorycznego i mogą dotyczyć 5–10% dzieci. Wśród zaburzeń mowy wyróżnia się m.in. zaburzenia artykulacyjne, zaburzenia płynności (fluencja, jąkanie) i zaburzenia fonacji” – piszą lek. Mateusz Struś i lek. Mateusz Maślanka w artykule zatytułowanym „Zaburzenia mowy u dzieci z perspektywy neurochirurgicznej”. Czytając niniejszy tekst poznają Państwo anatomiczne podłoże zaburzeń mowy u dzieci i dowiedzą się, z jakimi dysfunkcjami wiążą się nieprawidłowości rozwoju ośrodkowego układu nerwowego.
W dziale „Zajęcia z pomysłem” znajdą Państwo scenariusz zajęć logopedycznych dla dzieci w wieku 4–5 lat z opóźnionym rozwojem mowy i trudnościami w koncentracji. Celem konspektu jest motywowanie podopiecznego do aktywności werbalnej, nawiązywania dialogu i wypowiedzi spontanicznych. Z pomocą niniejszego scenariusza zajęć logopedycznych dzieci rozwiną umiejętność budowania zdań i formułowania zagadek, a także pamięć wzrokową i słowną.
W tej samej rubryce publikujemy szereg pomysłów na ćwiczenia wzmacniające funkcje percepcyjno-motoryczne u dzieci w normie intelektualnej od czwartego do szóstego roku życia lub w zależności od rozwoju psychomotorycznego – jako uzupełnienie terapii logopedycznej. Ich celem jest stymulowanie funkcji percepcyjno-motorycznych i rozumowania logicznego.
Styczniowy i lutowy numer „Forum Logopedy” zamyka artykuł zatytułowany „Rodzic dziecka z wadą wymowy w placówce oświatowej”. Dr n. hum. Agnieszka sojka i Olga Kobyłecka przedstawiają w nim przepisy prawne warunkujące pomoc psychologiczno-pedagogiczną w placówkach oświatowych i analizują problematykę terapii dziecka z wadą wymowy z punktu widzenia logopedy i rodzica. „Problem rodzica to często brak w placówce oświatowej możliwości terapii logopedycznej, co skutkuje pogłębianiem się wady wymowy u dziecka w normie intelektualnej, a także wynikającymi z tego niepowodzeniami szkolnymi. Jak wiemy, wśród przejawów rozbieżności między celami edukacji a osiągnięciami szkolnymi uczniów oraz kształtowania się negatywnego stosunku wobec wymagań szkoły, takich jak: drugoroczność, wieloroczność, wypadnięcie z systemu, interesujące nas deficyty kompetencji językowych i zaburzenia sprawności językowych wymienia się jako jedne z najbardziej ewidentnych czynników niepowodzeń edukacyjnych” – podkreślają ekspertki.
Zawartość dostępna online
Zajęcia z pomysłem
Karty pracy do ćwiczenia 1 - 10
Zestaw ćwiczeń wzmacniających funkcje percepcyjno-motoryczne dla dzieci w normie intelektualnej od 4. do 6. r.ż. lub w zależności od rozwoju psychomotorycznego jako uzupełnienie terapii logopedycznej
Karta pracy do ćwiczenia 2
Scenariusz zajęć motywujących dzieci przedszkolne do aktywności werbalnej, nawiązywania kontaktu słownego i do wypowiedzi spontanicznych
Scenariusz zajęć logopedycznych dla dzieci w wieku 4–5 lat z opóźnionym rozwojem mowy, trudnościami w koncentracji
Zawód logopeda
Rodzic dziecka z wadą wymowy w placówce oświatowej
Współpraca z...
Sytuacja dzieci z „afazją rozwojową” w Polsce
Współpraca z...
Historie dzieci z zaburzeniami korowymi
Zaburzenia mowy u dzieci z perspektywy neurochirurgicznej
Dzieci z zaburzeniami językowymi. Rola prawidłowej diagnozy w pracy terapeutycznej
WYWIAD
Ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci afatycznych – szansa na rozwijanie metod diagnostycznych i terapeutycznych
METODY TERAPII LOGOPEDYCZNEJ
Czyste fonowanie. Wyraźne mówienie u osób ze stwardnieniem guzowatym
Z praktyki logopedy
Pozajęzykowe trudności występujące u dzieci z alalią (SLI)
Temat numeru
Zaburzenia językowe uwarunkowane korowo