Opieka logopedyczna nad dzieckiem jąkającym się na świecie
Wczesna interwencja logopedyczna w jąkaniu – praktyka oparta na dowodach to temat przewodni dwudziestego szóstego wydania dwumiesięcznika „Forum Logopedy”. Zalety i trudności przyjęcia EBP (ang. evidence-based practice) w praktyce logopedycznej omawia dr Maria Faściszewska w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma.
Formy terapii jąkania dla małych pacjentów opisuje również Anna Szerszeńska w artykule zatytułowanym „Interwencja terapeutyczna w jąkaniu u dzieci”, znajdującym się w rubryce „Metody terapii logopedycznej”. Autorka przypomina czytelnikom, że specjalista pracujący z dzieckiem przejawiającym zaburzenia płynności mowy musi znać różne podejścia terapeutyczne i umieć stosować je w praktyce. Na logopedzie specjalizującym się w terapii jąkania spoczywa bowiem odpowiedzialność, by – mając na uwadze wrażliwość pacjenta, poziom lęku i obaw rodziców oraz możliwości poznawcze dziecka – odpowiednio dobrać i wdrożyć adekwatny program zajęć logopedycznych.
„Wczesna interwencja w jąkaniu u dzieci – cztery perspektywy terapeutyczne” to tytuł wywiadu miesiąca z przedstawicielami popularnych na świecie podejść terapeutycznych stosowanych w jąkaniu wczesnodziecięcym: dr Sheryl R. Gottwald (DCM), Elaine Kelman (Palin PCI), dr Markiem Onslowem (Lidcombe Program) i Peterem Schneiderem (Mini-KIDS). W rozmowie z Katarzyną Węsierską i Aleksandrą Boroń eksperci przedstawiają program zajęć logopedycznych, który rekomendują w przypadku wystąpienia objawów jąkania u dzieci.
Co powinien zrobić nauczyciel, kiedy usłyszy w swojej grupie przedszkolnej, że jedno z dzieci się jąka? Jak wspierać pedagoga w radzeniu sobie z jąkaniem u dzieci? W jaki sposób nauczyciel może pomagać jąkającemu się podopiecznemu? Odpowiedzi na te pytania udziela Joanna Szymczakowska w artykule zatytułowanym „Jak wspierać w przedszkolu dziecko jąkające się i jego rodzinę”. Autorka podkreśla w nim, że skuteczna diagnoza i terapia jąkania u małego dziecka warunkowana jest nie tylko doświadczeniem i umiejętnościami logopedy, ale też współpracą terapeuty ze środowiskiem, w którym funkcjonuje dziecko. Dlatego tak ważne jest nawiązanie relacji z nauczycielami oraz rodzicami i stworzenie z nimi wspólnego planu działania, opartego na obserwacji, akceptacji i zrozumieniu. Kluczowe wydaje się wyposażenie rodziców i nauczycieli w potrzebną im wiedzę i umiejętności, dzięki którym we współpracy z logopedą mogą stanowić zgrany zespół terapeutyczny. Spokojny i pewny swojego działania nauczyciel, wspierany przez logopedę, z pewnością stanowić będzie nieocenione wsparcie dla jąkającego się dziecka oraz jego rodziny”.
„Relacja terapeutyczna jest lecząca dopiero wtedy, gdy nie jest traktowana instrumentalnie, gdy nie jest wykorzystywana jako technika. Szacunek wobec wyborów, empatia i bezwarunkowa akceptacja stanowić powinny wyraz naturalnej postawy życiowej terapeuty” – podkreśla Barbara Jeziorczak w artykule zatytułowanym „Dobra współpraca z rodzicami – jak to osiągnąć?”. Psycholog i logopeda specjalizujący się w terapii jąkania podkreśla w nim, że nawiązanie dobrej relacji z rodzicami młodego pacjenta to jeden z istotnych czynników wpływających na rezultat wdrożonego programu zajęć logopedycznych.
„Idąc dalej tropem współczesnych badań naukowych, możemy jeszcze dokładniej określić warunki skuteczności terapii. Wszystkie badania efektywności psychoterapii i metaanalizy jasno wskazują, że jednym z najważniejszych czynników leczących w terapii jest tzw. związek terapeutyczny, czyli relacja między klientem a terapeutą” – dodaje Barbara Jeziorczak, pisząc o uwarunkowaniach skuteczności programu zajęć logopedycznych. Czytając niniejszy tekst dowiedzą się Państwo, jak należy budować optymalną relację terapeutyczną, wpływająca na wynik pracy logopedy oraz jakie czynniki warunkują efektywność procesu leczenia jąkania.
Jak przebiega leczenie jąkania metodą Lidcombe Program? Na czym polega leczenie jąkania metodą Mini-KIDS? Czym się różnią oba podejścia do terapii zaburzenia płynności mowy u małych dzieci? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w tekście Aleksandry Boroń zatytułowanym „Terapia jąkania u dzieci z wykorzystaniem metod Lidcombe Program i Mini-KIDS – studia przypadków”.
Zawartość dostępna online
Logopeda w świecie
Opieka logopedyczna nad dzieckiem jąkającym się na świecie
Współpraca z...
Jak wspierać w przedszkolu dziecko jąkające się i jego rodzinę
Dobra współpraca z rodzicami – jak to osiągnąć?
Psychologiczne potrzeby rozwojowe małych dzieci – inspiracje dla terapii jąkania
Metody terapii
Terapia Jąkania
Metody terapii
Zastosowanie metody Palin PCI w terapii jąkającego się czterolatka – studium przypadku
Interwencja terapeutyczna w jąkaniu u dzieci
Z praktyki logopedy
Diagnozowanie zaburzeń płynności mowy u małych dzieci
Wywiad miesiąca
Wczesna interwencja w jąkaniu u dzieci – cztery perspektywy terapeutyczne
Temat numeru
Wczesna interwencja logopedyczna w jąkaniu