Czwarte wydanie „Forum Logopedy” poświęciliśmy tematyce autyzmu. W wywiadzie miesiąca pt. „Autystyczne realia czyli jak wygląda pomoc?” prof. Tomasz Wolańczyk objaśnia, jak wygląda proces diagnozy tego złożonego zaburzenia rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego oraz w jaki sposób powinno przebiegać efektywne leczenie autyzmu. W Polsce żyje ponad 45 tysięcy osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Mimo to oferta pomocy terapeutycznej w systemie
publicznej służby zdrowia jest wciąż niewystarczająca, co podkreśla ekspert w rozmowie z dr Kariną Szafrańską.
Artykuł Małgorzaty Moszyńskiej pt. „Jak diagnozować i leczyć autyzm?” traktuje o diagnozie i terapii zaburznia ze spektrum autyzmu. Uznany logopeda i oligofrenopedagog pisze w nim, że stałość i cykliczność spotkań w trakcie corocznych badań psychiatrycznych i neurologicznych oraz ocena psychologiczna powinna być standardem w opiece nad osobami dotkniętymi autyzmem i schorzeniami pokrewnymi.
W rubryce „Akademia Logopedy” publikujemy materiał pt. „Kiedy do psychologa? Jąkanie u dzieci jako problem psychologiczny” autorstwa Katarzyny Urbaniak, psychologa i logopedy. Ekspertka opisuje w nim zakres wsparcia psychologicznego dla osób jąkających się oraz przytacza okoliczności, w których opiekunowie pacjenta powinni zgłosić się do poradni psychologicznej. Artykuł porusza ważne zagadnienie, jakim jest rola rodziców w terapii służącej korekcji jąkania u dzieci. „Niezależnie od powodów, to matka lub ojciec zgłasza dziecko na konsultację do psychologa i to od ich motywacji zależy dalszy kontakt” – podkreśla Katarzyny Urbaniak.
Na łamach listopadowego wydania magazynu podpowiadamy też, jak ułożyć program terapeutyczny dla dziecka z trudnościami w komunikowaniu się.
Osobne miejsce na łamach listopadowego wydania „Forum Logopedy” poświęciliśmy komunikacji osób z AS. Asperger u dzieci to temat, któremu przygląda się Agnieszka Siwińska, neurologopeda i pedagog specjalny. Ekspertka podkreśla, że Zespół Aspergera może być odrębną jednostką kliniczną, a nie jedynie podtypem autyzmu. Jakie są główne aspekty charakteryzujące młodych pacjentów z tym zaburzeniem? Agnieszka Siwińska wymienia w artykule pięć warunków, jakie musi spełniać dziecko z Zespołem Aspergera oraz przywołuje obserwacje poczynione przez naukowca, który po raz pierwszy opisał tę anomalię.
Hans Asperger wyodrębniając ten szczególny rodzaj zaburzenia ze spektrum autyzmu zauważył, że osoby dotknięte AS mają trudności z prowadzeniem konwersacji, prawidłowym akcentowaniem, prozodią i tempem wypowiedzi. Co ciekawe, dziecko z Zespołem Aspergera w aspekcie językowym rozwija się prawidłowo, w odróżnieniu od młodego pacjenta, u którego zdiagnozowano autyzm – podkreśla Agnieszka Siwińska. Ponadto „charakterystyczną cechą rozwoju mowy dziecka z Zespołem Aspergera jest perfekcjonizm, a nawet pedantyzm wypowiedzi” – dodaje ekspertka.
W rubryce „Z praktyki logopedy” publikujemy artykuł „Jak ułożyć program terapeutyczny dla dziecka z trudnościami w komunikowaniu się?” autorstwa Marii Ziółkowskiej – psychologa i terapeuty, której specjalizacją jest terapia umożliwiająca leczenie autyzmu.