Płaszczyzny współpracy logopedy i fizjoterapeuty stomatologicznego
W listopadowym wydaniu czasopisma Forum Logopedy przybliżamy temat mechanizmu gryzienia, żucia i połykania. Opisujemy fizjologię i patologię wybranych funkcji w obrębie układu stomatognatycznego. Odpowiadamy na pytania: czy neurologopeda lub logopeda mogą ocenić pracę stawu skroniowo-żuchwowego oraz w jaki sposób neurologopeda lub logopeda mogą zbadać pacjenta z trudnościami w tym obszarze? Znajdziesz też dwupoziomowy program ćwiczeń dla dzieci z tyłozgryzem. Piszemy również o strategiach neurologopedycznych w przypadku asymetrii twarzy u noworodków i niemowląt. Zapraszamy do lektury!
TERAPIA MIOFUNKCJONALNA - CELE I ROLA W CODZIENNEJ PRAKTYCE
Przedmiotem terapii miofunkcjonalnej są podstawowe czynności w obrębie narządu żucia, a więc baza motoryczna dla rozwoju mowy, prawidłowego kształtowania się łuków zębowych i dróg oddechowych. W gabinetach logopedycznych i neurologopedycznych coraz częściej pojawiają się pacjenci skierowani przez innych specjalistów (laryngologów, foniatrów, fizjoterapeutów, osteopatów, ortodontów) na tę terapię. Jakie są objawy zaburzeń miofunkcjonalnych w obrębie poszczególnych funkcji prymarnych? Jakie są cele terapii miofunkcjonalnej? Na czym polega i do kogo jest skierowana?
DIAGNOSTYKA ZABURZEŃ USTNO-TWARZOWYCH
Rozwój terapii miofunkcjonalnej skłania terapeutów do poszukiwania narzędzi diagnostycznych, w tym przeznaczonych do diagnostyki dzieci, młodzieży i dorosłych. Konieczność oceny sprawności funkcji w obrę- bie twarzoczaszki jest warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia badania miofunkcjonalnego, pozwalającego na określenie deficytu ustno-twarzowego i wyznaczenie odpowiednich oddziaływań terapeutycznych. Wydaje się ważne, aby ocena funkcji ustno-twarzowych wyrażona była w języku zrozumiałym również dla innych specjalistów.
DIADA LUB TRIADA OBJAWÓW KLINICZNYCH WSPÓŁTOWARZYSZĄCA ZABURZENIOM SSANIA U NIEWOLĄT
Jak przejawia się zespół objawów wędzidełkowo-żuchwowych? Jakie symptomy są charakterystyczne dla zespołu objawów wędzidełkowo-żuchwowo-krtaniowych? Czy można wyodrębnić zależności mięśniowo-powięziowe jamy ustnej, które pozwolą wyjaśnić patofizjologię układu mięśniowego dna jamy ustnej oraz obszaru gardłowo-krtaniowego u niemowląt z krótkim wędzidełkiem języka? Na jakie obszary warto zwrócić uwagę podczas dokonywania całościowej miofunkcjonalnej diagnozy dzieci z tyłożuchwiem i ankyloglosją?
Zawartość dostępna online
Współpraca z...
Płaszczyzny współpracy logopedy i fizjoterapeuty stomatologicznego
Z praktyki logopedy
Pacjent z problemem w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego w gabinecie logopedy
Przygotowanie do zabiegu frenotomii. Studium przypadku pacjentki dorosłej
Terapia miofunkcjonalna – studium przypadku chłopca w wieku 7 lat
Mioterapia dzieci z tyłozgryzem – dwupoziomowy program ćwiczeń
Strategie neurologopedyczne w przypadku asymetrii twarzy u noworodków i niemowląt
Z praktyki logopedy
Ocena pozycji spoczynkowej języka jako podstawowe badanie w diagnozie miofunkcjonalnej noworodków i niemowląt
Mechanizm gryzienia, żucia i połykania. Fizjologia i patologia wybranych funkcji w obrębie układu stomatognatycznego
METODY TERAPII LOGOPEDYCZNEJ
Diagnostyka zaburzeń ustno-twarzowych w świetle światowych narzędzi badawczych
Terapia miofunkcjonalna – cele i rola w codziennej praktyce
Temat numeru
Diada lub triada objawów klinicznych współtowarzysząca zaburzeniom ssania u niemowląt