Autor: Marzena Machoś

Dr n. hum.; Logopeda, specjalista wczesnej logopedii klinicznej, nauczyciel akademicki, autorka i współautorka siedmiu książek. Opracowała cztery autorskie programy terapeutyczne: Miobobo, PUMO (Program Usprawniania Motoryki Oralnej), Diagnoza i terapia bazowych umiejętności komunikacyjnych i Guguhopla – od zabawy do mówienia. Pracuje w Śląskim Centrum Niemowlaka w Zabrzu.
 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Ocena pozycji spoczynkowej języka jako podstawowe badanie w diagnozie miofunkcjonalnej noworodków i niemowląt

Ocena pozycji spoczynkowej warg i języka jest podstawowym badaniem w diagnozie miofunkcjonalnej noworodków i niemowląt w koncepcji „miobobo”. Przemodelowanie nienormatywnych wzorców związanych z pozycją języka stanowi element oddziaływań logopedy w pracy z najmłodszym pacjentem.

Czytaj więcej

Diada lub triada objawów klinicznych współtowarzysząca zaburzeniom ssania u niemowląt

Jak przejawia się zespół objawów wędzidełkowo-żuchwowych? Jakie symptomy są charakterystyczne dla zespołu objawów wędzidełkowo-żuchwowo-krtaniowych? Czy można wyodrębnić zależności mięśniowo-powięziowe jamy ustnej, które pozwolą wyjaśnić patofizjologię układu mięśniowego dna jamy ustnej oraz obszaru gardłowo-krtaniowego u niemowląt z krótkim wędzidełkiem języka? Na jakie obszary warto zwrócić uwagę podczas dokonywania całościowej miofunkcjonalnej diagnozy dzieci z tyłożuchwiem i ankyloglosją?

Czytaj więcej