Dołącz do czytelników
Brak wyników

Metoda eeg biofeedback (eegbfb)
Skuteczne narzędzie w pracy logopedy i neurologopedy

Artykuły z czasopisma | 26 września 2017 | NR 10
392

Czy to nowa metoda?

Metoda EEGBFB miała swój początek w NASA w latach 70-80 ubiegłego wieku i nadal służy astronautom do szybkiego uczenia się i zwiększania możliwości umysłu. Obecnie metoda wykorzystywana jest na całym świecie w pedagogice, psychologii, logopedii. Do Polski wprowadził ją w 1999 roku EEG Instytut. Zorganizowano kursy i szkolenia, opracowano własne podręczniki, otworzono dział sprzedaży i gabinety. Ze względu na skuteczność, łatwość obsługi aparatu i dostępność, metoda uzyskuje coraz więcej zwolenników.

Czy potrzebny jest specjalistyczny sprzęt?

Metoda EEGBFB jest oparta na specjalnej technice komputerowej. Jej podstawą jest aparat podobny do aparatu służącego do monitorowania pracy mózgu, z przystawką do podawania stałej i natychmiastowej informacji klientowi, tzw. sprzężenia zwrotnego. To lustro, w którym klient widzi pracę swojego mózgu i uczy się ją optymalizować. W wyniku treningów: zwiększa się koncentrację umysłu, możliwości skupienia, pamięć; obniża natomiast: agresję, nadpobudliwość i lęk. Wspomaga się również działania logopedy. Dla neurologopedy ważne jest działanie na korę i struktury podkorowe mózgu oraz na drogi nerwowe.

Czy sprzęt jest drogi?

Istnieje możliwość wyboru tańszego lub droższego aparatu. Niektóre urządzenia służą również do pracy z oddechem – zmniejszają stres, lęk, reakcje emocjonalne (aparat NeXus).

Czy sobie poradzę w pracy z aparatem?

EEG Instytut organizuje kursy, po ukończeniu którego uczestnicy otrzymują certyfikat uprawniający do samodzielnej pracy ze sprzętem. Organizowane są również specjalistyczne kursy dla logopedów i neurologopedów.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania metody?

Po pierwsze – pomoc w diagnostyce zaburzeń mowy centralnego pochodzenia, po drugie – nowe możliwości terapii: poprawa koncentracji i skupienia, poprawa pamięci, stymulacja korowych ośrodków mowy oraz harmonizacja połączeń między i wewnątrz półkulowych, wspomaganie terapii...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Forum Logopedy"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy