Zestaw M-Terapia jako wsparcie terapii logopedycznej

METODY TERAPII LOGOPEDYCZNEJ

Autorzy prezentują zestaw M-Terapia i dostosowaną do niego metodę pracy. Wykorzystanie zestawu w pracy terapeutycznej zwiększa efektywność terapii i nauczania. Dodatkowo może stanowić interesującą nowość, przełamującą utarte schematy zajęć edukacyjnych, terapeutycznych i wspomagających.

Praca z Musiconem, dzięki zaangażowaniu podstawowych zmysłów (wzrok, słuch i dotyk), zwiększa efektywność terapii i nauczania. Jest to narzędzie polisensoryczne, aktywizuje bowiem różne okolice mózgu, co wpływa na podniesienie efektywności terapii. Musicon naturalnie budzi ciekawość każdego człowieka, a w szczególności dziecka, niezależnie od jego możliwości poznawczych, intelektualnych czy ruchowych. Urządzenie to pozwala dzieciom na intuicyjną zabawę, tworzenie własnych kompozycji – i to nie tylko muzycznych. Wyglądem przypomina dużą pozytywkę z drewna, którą można zaprogramować, aby grała tak, jak zechce dziecko, terapeuta czy nauczyciel. 

Musicon został zaprojektowany przez Kamila Laszuka, a następnie zaprezentowany jako praca dyplomowa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 2011 r. Od tego czasu powstały różnorodne moduły muzyczne i niemuzyczne składające się na zestaw Musicon1. Zestaw zauważono i doceniono w licznych krajowych i międzynarodowych konkursach designerskich i edukacyjnych2. W międzyczasie zrodził się też pomysł zastosowania zestawu w pracy terapeutycznej z dziećmi. 

POLECAMY

Obecnie trwają prace, aby na bazie instrumentu Musicon opracować innowacyjny zestaw terapeutyczno-edukacyjny M-Terapia, który – z wykorzystaniem podstaw muzykoterapii – będzie odpowiednim narzędziem terapeutycznym. Działania te są realizowane w ramach projektu „M-Terapia – innowacyjny zestaw terapeutyczny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami znoszący bariery w edukacji”. W niniejszym artykule zostanie przedstawiony wspomniany wyżej projekt oraz zestaw M-Terapia. Zostaną także zaprezentowane możliwości zestawu, wyniki wstępnych badań oraz pomysły dotyczące wykorzystania M-Terapii w pracy terapeutycznej, a szczególnie w terapii logopedycznej.

Projekt M-Terapia – główne założenia

Projekt „M-Terapia – innowacyjny zestaw terapeutyczny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami znoszący bariery w edukacji” jest realizowany przez M Sp. z o.o. w konsorcjum z Uniwersytetem im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Projekt trwa od września 2020 r. do czerwca 2023 r. i jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regional...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Forum Logopedy"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI