Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , METODY TERAPII LOGOPEDYCZNEJ

16 maja 2022

NR 49 (Maj 2022)

Trudności w karmieniu niemowląt po przebytym RSV oraz Covid-19

0 1253

Po przebytym zapaleniu płuc spowodowanym przez wirusa RSV oraz po zakażeniu COVID-19 u niemowląt obserwowano pogorszenie jakości pobierania pokarmu. Jakie są konsekwencje? Jakie działania terapeutyczne należy podjąć w celu poprawy karmienia?

RSV – objawy pozapalne w układzie mięśniowo-powięziowym niemowlęcia

Wirus RSV jest patogenem powodującym najczęściej infekcje górnych dróg oddechowym i (lub) zapalenie oskrzelików płucnych (Pickles, DeVincenzo 2015). W Polsce w okresie od września do grudnia 2021 r. nastąpił gwałtowny wzrost hospitalizacji niemowląt w wyniku zapalenia płuc. Dzieci z łagodniejszym przebiegiem choroby, monitorowane przez kontakt telefoniczny z lekarzem, zostawały najczęściej w domu pod opieką rodziny.
Doniesienia naukowe wskazują, że już w roku 2020 większy odsetek dzieci był zarażony RSV lub grypą A/B niż SARS-CoV-2 (Kuchar, Załęski, Wronowski i in. 2020).
Niemowlęta po okresie leczenia szpitalnego, trwającego najczęściej od kilku do kilkunastu dni, były wypisywane do domu. Dzieci wracające do zdrowia w warunkach domowych również po podobnym czasie wracały do sił. Pojawiające się trudności w karmieniu, zrozumiałe w okresie walki organizmu z wirusem, stawały się dla rodziców źródłem niepokoju i powodem konsultacji neurologopedycznej po wyleczeniu dziecka z przyczyn zachorowania. 

Jak wyjaśnić trudności w pobieraniu pokarmu po przebytym zakażeniu wirusem RSV?

W konsekwencji przebytego stanu zapalnego płuc lub oskrzelików płucnych dochodzi równolegle do stanu zapalnego opłucnej, czyli tkanki łącznej (powięzi) okrywającej płaty płucne i (lub) drzewo oskrzelowe. W wyniku reakcji pozapalnej w tkance tej może dochodzić do tzw. restrykcji. Polega ona na ograniczeniu ruchomości i przesuwalności włókien kolagenowych tworzących na poziomie mikroskopowym rusztowanie powięzi w wyniku utraty wody oraz kwasu hialuronowego (Stecco, Sfriso, Porzionato i in. 2017; Yao, Mikhail, Koutsouras i in. 2017; Bordoni, Marelli, Morabito i in. 2018).
Opłucna składa się z dwóch warstw tkanki łącznej. Jedna z nich – opłucna trzewna – otacza miąższ płucny, druga warstwa – opłucna ścienna – oddzielona od pierwszej jedynie płynem surowiczym, przymocowana jest do wewnętrznej powierzchni klatki piersiowej (Stecco, Sfriso, Porzionato i in. 2017).
W konsekwencji stanu zapalanego...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy