Przez zdrowy oddech do zdrowego ciała! Metoda Butejki jako sposób na naturalne wsparcie organizmu

METODY TERAPII LOGOPEDYCZNEJ

W jaki sposób metoda oddechowa Butejki może pomóc w odzyskaniu zdrowego oddechu? Czy prawidłowy oddech to klucz do zdrowia? Do czego może prowadzić nieprawidłowe oddychanie? Zrób pierwszy krok w kierunku oddechu korzystnego dla Ciebie i Twoich pacjentów.

Konstantyn Butejko był lekarzem pochodzenia ukraińskiego. Swoją metodę pracy z oddechem opracował w 1950 r. i zalecał ją osobom cierpiącym m.in. na astmę, nadciśnienie, zaburzenia snu, ataki paniki czy depresję. Wiedzę czerpał w szczególności z obserwacji medycznej swoich pacjentów. Zauważył, że ich oddech staje się cięższy wraz z pogorszeniem stanu zdrowia: „pacjenci coraz widoczniej poruszali klatką piersiową oraz brzuchem, ich oddech stawał się bardziej słyszalny, coraz częściej wzdychali i zaczynali oddychać ustami” (McKeown 2015). Doktor Butejko zastanawiał się nad korelacją przyczynowo-skutkową. Czy to choroba wywoływała ciężki oddech pacjentów, czy też było odwrotnie i to ciężki oddech wywoływał ich chorobę? 
 


Jeśli potrafisz kontrolować i korygować swój oddech, da ci to ogromne korzyści. Jeśli popełnisz błędy, będzie to jak Czarnobyl dla twojego ciała. Oddychanie jest porównywalne do energii atomowej.
Konstantyn Butejko
 


Butejko osobiście cierpiał na problemy zdrowotne związane z nadciśnieniem i prowadził eksperymentalne badania, poszukując skutecznych metod przynoszących poprawę zdrowia, starając się m.in. uspokoić swój oddech, aby w konsekwencji zacząć oddychać mniej, ale skuteczniej. Podobno wraz z praktykowaniem ćwiczeń oddechowych bóle, których doświadczał ze względu na chorobę, z czasem zniknęły. 

POLECAMY

Konstantyn Butejko przez dziesięciolecia badał skuteczność swojej metody. W 1990 r. jego metoda stała się bardziej rozpoznawalna poza granicami kraju, a obecnie jest zn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Forum Logopedy"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI