Zdalny bilans logopedyczny – jak go zrobić w praktyce?

Z praktyki logopedy

Autorka prezentuje działania, które sprawdziły się podczas pandemii. Omawia, jak przeprowadziła bilans logopedyczny dwuletniego skrajnego wcześniaka. Przedstawia narzędzia wykorzystane w badaniu oraz kluczowe elementy wywiadu z rodzicami. 

Badania podłużne dzieci urodzonych między 24. a 28. tygodniem ciąży

We Francji na oddziałach neonatologii, zwłaszcza w szpitalach położniczych, które zajmują się ciążami z wysokim ryzykiem przedwczesnego porodu przed 32 tyg., pracuje logopeda. W ramach obserwacji poporodowej od 0 do 7 lat zespół wielodyscyplinarny (zespół medyczny oraz logopeda, neuropsycholog, specjalista ds. psychomotoryki) przeprowadza wczesne badania przesiewowe u dzieci urodzonych między 24. a 28. tyg. (skrajne wcześniaki). Po wypisie z oddziału neonatologii bilans logopedyczny jest proponowany dla wszystkich skrajnych wcześniaków po raz pierwszy w wieku skorygowanym 24 mies. Jeśli dziecko ma problemy z jedzeniem, konsultacja może odbyć się przed upływem 2 lat. Celami naszych wielodyscyplinarnych badań są nie tylko wczesne wykrycie problemów, udzielenie rodzicom wskazówek oraz skierowanie do specjalistów na terapię (w szpitalu proponujemy tylko diagnozę), ale też raportowanie rozwoju tych dzieci lekarzom neonatologom (oni podejmują potem decyzję o dalszej hospitalizacji, reanimacji bardzo skrajnych wcześniaków w zależności od badań rozwojowych, które prowadzimy u dzieci). 

POLECAMY

Praca w dobie pandemii – 
na przykładzie działań zaplanowanych na marzec 2020 r.

Podczas pierwszego lockdownu, w marcu 2020 r., nie mogliśmy kontynuować przyjęć dzieci na bilanse w szpitalu. Poza pandemią dziecko wraz z rodzicem przychodziło na cały dzień konsultacji ze specjalistami. Dla każdego skrajnego wcześniaka procedura badań jest taka sama, tylko dostosowana do wieku dziecka. 
Ze względu na fakt, że planujemy wizyty z dużym wyprzedzeniem i muszą one odbyć się w tym samym wieku dziecka (12. mies., 24., 36. itd. wiek skorygowany), nie do pomyślenia było wstrzymanie naszych bilansów. Biorąc pod uwagę kontekst, musieliśmy znaleźć procedurę ewaluacji, która pozwoliłaby nam na zdalne przeprowadzenie oceny logopedycznej dla skrajnych wcześniaków w wieku 24 mies. skorygowanym. Dzięki temu zapewniono diagnozę wszystkim dzieciom, które miały je przewidziane w tym okresie, a u dzieci, u których podejrzewaliśmy zaburzenia, skupialiśmy się na wskazówkach dla rodziców oraz jak najszybszym zaplanowaniu wizyty w szpitalu. Z jednej strony wszystkie dzieci korzystały z wczesnego bilansu, z drugiej – zapewnialiśmy ciągłość naszych badań.

Procedura konsultacji 

Na podstawie listy konsultacji zaplanowanych na marzec i kwiecień opracowaliśmy następującą procedurę. Najpierw skontaktowaliśmy się z rodzicami telefonicznie lub e-mailowo, aby wyjaśnić, że mimo braku możliwości przyję...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Forum Logopedy"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI