Charakterystyka rozwoju mowy dziecka
Każdy człowiek, niezależnie od tego, ile ma lat, odczuwa naturalną konieczność dzielenia się swoimi odczuciami, potrzebami, a z czasem – przemyśleniami. Wraz z wiekiem następuje rozwój mowy i myślenia, a także potrzeby komunikacji. Mowa stanowi podstawę wzrostu intelektualnego (Kaczmarek 1988) i wpływa na rozwój procesów poznawczych oraz społecznych.
Dziecko siedmioletnie prawidłowo artykułuje wszystkie głoski (nie wykluczając z jego repertuaru dwunastu głosek dentalizowanych oraz głoski [r]). Wykorzystuje zdania złożone do przedstawiania sekwencji wydarzeń, np. przygody, która stała się jego udziałem, obejrzanego filmu czy przeczytanej bajki. Umie również wskazać zależności przyczynowo-skutkowe oraz przewidywać wydarzenia, które nastąpią w wyniku tej konkretnej aktywności. Pod względem językowym staje się dorosłym użytkownikiem języka; oczywiście zasób słownictwa jest odpowiednio skromniejszy (Kaczmarek 1988; Emiluta-Rozya 2006; Kamińska, Siebers 2012; Porayski-Pomsta 2015). Dziecko na tym etapie życia wyposażone jest w umiejętność swobodnego oraz w pełni zrozumiałego dla rodziny i dalszego otoczenia formułowania myśli, wypowiedzi, a także budowania adekwatnych do sytuacji logicznych zdań, pytań. Jego bogaty zasób słownictwa, umiejętność dekodowania czytanego przez lektora tekstu ma swoje odzwierciedlenie w prezentowanej mowie sytuacyjnej i opowieściowej (Demel 1974; 1987; Kaczmarek 1988; Sawa 1990; Sołtys-Chmielowicz 2016).
POLECAMY
Studium przypadku
Omawiane studium przypadku dotyczy funkcjonowania chłopca z niespecyficzną substytucją szeregu szumiącego głosek dentalizowanych.
Analizą objęto materiały badawcze przekazane przez rodziców dziecka oraz dane uzyskane z anamnezy i diagnozy logopedycznej.
Wywiad z rodzicami
Rodzice siedmiolatka (trzydziestodwuletnia matka i czterdziestoletni ojciec) zgłosili się do gabinetu logopedycznego, aby uzyskać efektywną pomoc w terapii dziecka. Ich zaniepokojenie wzbudzał fakt, że mowa Przemysława przez długi czas była nieczytelna dla osób spoza najbliższej rodziny. Obecnie, w opinii rodziców, dziecko zniekształca głoski szumiące, zastępując je przez [x].
Ciąża i poród
Dziecko urodzone z pierwszej i jedynej ciąży, przebiegającej bez zakłóceń, rozwi...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Forum Logopedy"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!