Ćwiczenia mechanizmu podniebienno-gardłowego

(podniebienia miękkiego, mięśni zwierającego pierścienia gardłowego, zwarcia podniebienno-gardłowego, pierścienia zwierającego gardła)

Zajęcia z pomysłem

Mechanizm podniebienno-gardłowy to czynność podniebienia miękkiego działającego jako zastawka kontrolująca rozdział powietrza między częścią ustną gardła a nosogardzielą. U osób zdrowych podniebienie miękkie zwisa ku dołowi w kierunku języka, ale w czasie wymowy dźwięków ustnych mięśnie unoszą je ku górze i przemieszczają ku tyłowi do tylnej ściany gardła, uniemożliwiając przepływ powietrza do jamy nosowej. U pacjentów z rozszczepem podniebienia miękkiego (oraz w przypadku niektórych innych zaburzeń tej okolicy) mechanizm podniebienno-gardłowy nie funkcjonuje prawidłowo, podniebienie miękkie nie może się unieść, by dotknąć tylnej ściany gardła, a wynikiem stałej ucieczki powietrza do nosa jest nosowanie otwarte. Dzieje się tak z powodu braku ciągłości mięśni, zbyt krótkiego podniebienia miękkiego i małej sprawności mięśni podniebienia miękkiego (Ellis III 2001).

Ćwiczenia należy wykonywać aż do opanowania danej umiejętności, często wielokrotnie powtarzając jedno ćwiczenie. Po opanowaniu prawidłowego wykonywania zadań należy codziennie powtarzać kilkakrotnie kilka z nich aż do całkowitego usunięcie nosowania.

  1. Swobodny wdech i wydech przez nos.
  2. Swobodny wdech i wydech przez nos z zamykaniem palcem na zmianę jednej i drugiej dziurki od nosa.
  3. Głęboki wdech przez nos, wydech przez usta. Przy pierwszym powtórzeniu zaciska się palcami nos, ale następnie pacjent p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Forum Logopedy"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI