Znaczenie przetwarzania sensorycznego w diagnozie logopedycznej - studium przypadku dziecka z seplenieniem bocznym

Z praktyki logopedy

Jaś uczęszczał do grupy przedszkolnej czterolatków. Był chłopcem wyróżniającym się spośród innych dzieci – znał różne ważne fakty z historii Polski, splatające się z życiem przodków z jego rodziny. Potrafił barwnie opowiadać. Chociaż mowa Jasia była na ogół zrozumiała, to nauczycielka grupy przedszkolnej od razu zwróciła moją uwagę na chłopca, bo w jej odczuciu mowa jej podopiecznego była nieprawidłowa.

Charakterystyka pacjenta

Punktem wyjścia diagnozy logopedycznej był dla mnie poziom ogólnego rozwoju sensomotorycznego dziecka. Niezwykle istotne okazały się informacje uzyskane z wywiadu, dotyczące okresu pierwszych trzech lat życia chłopca. Okazało się, że osiąganie przez Jasia rozwojowych kamieni milowych było nieznacznie przesunięte w czasie (średnio ok. 2–3 miesięcy). Jaś później zaczął unosić główkę, siadać oraz chodzić. Dziecko zostało przebadane pod względem neurologicznym, jednak lekarz nie zalecił zajęć fizjoterapeutycznych.

POLECAMY

Chłopiec należy do grupy dzieci preferujących zabawy o charakterze statycznym – najchętniej bawi się przy stoliku lub w siedzi w jednym miejscu na dywanie.

W diagnozie logopedycznej uwzględniono ocenę przetwarzania sensorycznego w obrębie układu dotykowego i przedsionkowo-proprioceptywnego. Te systemy sensoryczne odgrywają kluczową rolę w rozwoju mowy i komunikacji słowno-językowej. Ocena przetwarzania sensorycznego w obrębie sfery orofacjalnej jest niezwykle ważna, ponieważ ściśle wiąże się z kształtowaniem kinestezji artykulacyjnej i praksji oralnych. Istotną rolę odgrywa także rozwój małej motoryki, który może przyspieszać rozwój artykulacji lub przeciwnie – opóźniać rozwój praksji oralnej (w przypadku nieprawidłowości w zakresie funkcji ręki).

Diagnoza

Ocena zgryzu, fizjologii, budowy i funkcjonowania aparatu artykulacyjnego: zgryz, uzębienie: mleczne uzębienie – bez oznak próchnicy, zgryz prawidłowy.

  • Budowa, fizjologia i ruchomość aparatu artykulacyjnego: prawidłowa budowa aparatu artykulacyjnego; obniżona ruchomość i słaba pionizacja języka; budowa i ruchomość wędzidełka podjęzykowego bez zastrzeżeń; niska sprawność mięśnia okrężnego warg, podczas artykulacji samogłosek słaba ruchliwość warg, praca podniebienia miękkiego – prawidłowa; połykanie typu niemowlęcego.
  • Napięcie mięśniowe: obniżona stabilizacja centralna, manifestująca się nieprawidłową pozycją siedzącą nieutrzymywaną...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Forum Logopedy"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI