Dołącz do czytelników
Brak wyników

Współpraca z...

2 października 2017

NR 13 (Maj 2016)

Otępienie o typie Alzheimera

0 249

Otępienie to poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego ze względu na fakt, że jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i śmiertelności u osób w podeszłym wieku. Szybko rosnąca liczba chorych wiąże się z licznymi i istotnymi konsekwencjami zdrowotnymi, społecznymi i ekonomicznymi. Aktualnie szacuje się, iż na chorobę Alzheimera i inne otępienia cierpi w Europie około 7,3 mln osób, a do 2020 r. liczba ta prawdopodobnie ulegnie podwojeniu

Zaczyna się niewinnie

Każdego roku na świecie rozpoznawanych jest 4,5 mln nowych przypadków otępienia. Zaczyna się niewinnie. Najpierw trudności z przypomnieniem sobie słów, potem umykają zdarzenia, daty, imiona, adresy. Problem uświadamia choremu często rodzina, bo pojawiają się trudności w bezpiecznej organizacji dnia – w robieniu zakupów, liczeniu pieniędzy, przypomnieniu sobie własnego adresu. Kiedy pacjent trafia do lekarza – neurologa, a następnie do psychologa, badania pokazują, że funkcje poznawcze pacjenta są znacząco poniżej normy, często na tym etapie – już na poziomie otępienia. Diagnoza – choroba Alzheimera – brzmi jak wyrok.

Skąd to się bierze?

Choroba Alzheimera występuje w każdej grupie społecznej, bez względu na poziom wykształcenia i status ekonomiczny. Uważa się ją za chorobę ludzi starszych – stwierdza się ją u 14% osób po 65. roku życia oraz u 40% osób po 80. roku życia. Po raz pierwszy choroba została opisana przez niemieckiego lekarza Aloisa Alzheimera, który zaobserwował u swojej pacjentki, służącej, pogłębiające się zmiany w zakresie pamięci świeżej i uczenia się nowych treści, którym towarzyszyły zaburzenia mowy, orientacji, myślenia, napady lęku i trudności w utrzymaniu higieny osobistej. Po śmierci służącej zbadał jej mózg w 1906 r. i odkrył zmiany zwyrodnieniowe, które opisał jako „przedstarczą atrofię mózgu”. Nazwa „choroba Alzheimera” została przyjęta przez środowisko lekarskie dopiero w 1967 r. podczas kongresu lekarzy w Lozannie.

Choroba Alzheimera należy do grupy tzw. chorób neurozwyrodnieniowych. Jest spowodowana odkładaniem się w mózgu dwóch rodzajów białek. Złogi białka tworzą się wewnątrz komórek nerwowych i są nazywane alzheimerowskim zwyrodnieniem neurofibrylarnym, a także odkładają się w przestrzeni pomiędzy komórkami nerwowymi, tworząc tzw. amyloidowe blaszki starcze. Złogi białkowe najpierw zaburzają prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych, a następnie prowadzą do ich degeneracji i obumierania, co manifestuje się licznymi objawami klinicznymi, różnymi w zależności od stopnia zaawansowania zmian.

Aktualnie już wiemy, że choroba Alzheimera przebiega etapami. Na każdym z etapów występują innego typu zaburzenia funkcjonowania poznawczego. Wczesne rozpoznanie choroby uruchamia wcześniejsze podjęcie działań leczniczych i rehabilitacyjnych, co daje szanse na większy komfort życia – zarówno chorego, jak i jego rodziny.

Pierwsze symptomy

Co powinno zwrócić uwagę? Jakie są pierwsze zwiastuny choroby Alzheimera?

10 najważniejszych symptomów choroby wskazane przez Kanadyjskie Towarzystwo Alzheimerowskie:

 • zaburzenia pamięci świeżej,
 • brak precyzyjności języka, wypowiedzi coraz bardziej niezrozumiałe, trudności w odszukiwaniu słów lub mylenie słów,
 • trudności lub utrata orientacji w czasie i w przestrzeni,
 • ograniczenie zdolności oceny i podejmowania decyzji,
 • trudności w myśleniu abstrakcyjnym – utrata zdolności rozumienia, np. znaczenia liczb lub specjalnych świąt, typu własne urodziny,
 • kładzenie przedmiotów w nieodpowiednich miejscach,
 • gwałtowne zmiany nastroju i zachowania bez wyraźniej przyczyny,
 • zmiany w strukturze osobowości,
 • utrata inicjatywy i aktywności,
 • trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Powyższe symptomy sugerują zmiany z pierwszego etapu choroby. Osoba chora na tym etapie łagodnych zmian radzi sobie z wieloma codziennymi obowiązkami.

1 etap – wczesny – otępienie łagodne

We wczesnym etapie choroby otępienie ma charakter łagodny. Występują zaburzenia pamięci, ale nie powodują problemów w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Forum Logopedy"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy