Wspomaganie przyswajania słów metodą tygodniowego opracowywania znaczenia i formy wprowadzanego słowa
Temat | Lubimy grać w piłkę |
Cele ogólne |
|
Cele szczegółowe |
Dziecko:
|
Metody |
|
Pomoce dydaktyczne |
|
Przebieg zajęć
Logopeda i dziecko siedzą na podłodze naprzeciwko siebie. Rodzic (opiekun) może siedzieć obok dziecka, za nim lub nawet trzymać je na kolanach. Pacjent i rodzic powinni móc widzieć twarz logopedy.
Ćwiczenie 1
Logopeda bierze pierwszą piłkę do ręki. Unosi ją na wysokość twarzy, ale tak, aby jej nie zakryć. Wyraźnie wymawia: piła (robi chwilę przerwy), To jest piła (pauza). Logopeda obserwuje reakcję dziecka, które powinno spojrzeć w kierunku twarzy (ust) logopedy. Terapeuta może jeszcze raz powtórzyć: Piła (pauza), To jest piła (pauza), jednocześnie drugą ręką wskazać na swoje usta. Czynności te powtarza, aż dziecko spojrzy na usta logopedy. Terapeuta może trochę zmienić swoją pozycję, aby dziecku ułatwić spojrzenie, np. przechylić się w kierunku dziecka. Gdy pacjent już spojrzy na terapeutę i usłyszy słowo piła, jednocześnie widząc usta logopedy, powinien otrzymać piłkę, aby się nią pobawić. Gdy dziecko straci zainteresowanie trzymaną przez siebie piłką, logopeda wyjmuje i pokazuje kolejną piłkę. Mówi: Piła (pauza). To jest piła (pauza). Kolejne czynności powtarza się według opisanego schematu. Dziecko dostaje piłkę do zabawy, gdy spojrzy w kierunku ust logopedy wymawiającego słowo piła. Czynności te powtarzać można kilka razy – tyle, ile piłek ma do dyspozycji logopeda, lub tak długo, jak dziecko wykazuje zainteresowanie kolejnymi piłkami.
POLECAMY
Ćwiczenie 2
Logopeda pokazuje kilka obrazków, na których są pojedyncze, różnokolorowe piłki, oraz ilustracje, na których przedstawiono dzieci i dorosłych grających w piłkę. Każdorazowo mówi, wskazując palcem na piłkę: Piła (pauza). I tu piła (pauza). Tu piła (pauza).
Tu też piła (pauza) itd.
Również: Tu grają w piłę (pauza). Tu leci piła (pauza). Chłopiec kopnął piłę itp.
Ćwiczenie 3
Logopeda bierze do ręki 2 piłki. Pokazuje obie, mówi: Piłki. Unosi jedną w kierunku ust, mówi: Mała piła (drugą może w tym czasie schować za siebie, jeśli dziecku trudno się skupić na pierwszej piłce. Jeśli nie, można ją po prostu trzymać w drugiej ręce). Następnie logopeda pokazuje drugą piłkę i, unosząc ją do ust, mówi: Duża piła.
Podobny przebieg ćwiczenia będzie miało opracowywanie innych opozycji, np. Ładna piła (lub cacy piła) – brzydka piła (lub be piła), Zielona piła – czerwona piła, Moja piła – [imię dziecka w dopełniaczu] piła2 .
Ćwiczenie 4
Logopeda wykonuje szereg czynności, nazywając je. Do aktywności zachęca dziecko i opiekuna. Stop-
niowo zachęca dziecko do wykonywania prostych poleceń, takich samych, jakie wykonywał przed chwilą logopeda. Do ćwiczenia te...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Forum Logopedy"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!