Grupowa terapia jąkania w czasie pandemii - Przykładowe scenariusze zajęć dla różnych grup wiekowych

Z praktyki logopedy

Obostrzenia wprowadzone z powodu pandemii wywołały izolację i nie można było kontynuować tradycyjnych spotkań terapeutycznych. Artykuł prezentuje zwycięską próbę odnalezienia się w tej sytuacji.

Pandemia źle wpływała na wadę wymowy, bo było dużo stresu spowodowanego niepewnością, co będzie jutro. Był nie tylko stres, ale również zdenerwowanie. Na szczęście pandemia nie zamknęła nam drogi do płynnego mówienia, bo mieliśmy zdalne zajęcia i dzięki temu mogliśmy kontynuować płynność mowy. Zajęcia grupowe online pomogły w płynności mowy. Miały na nią dobry wpływ, mogliśmy się wyciszyć i razem ćwiczyć płynne mówienie – Łukasz Buras, 35 lat, uczestnik zajęć terapeutycznych.

POLECAMY

W czasie pandemii zorganizowałam dwie grupy w systemie pracy online – jedną dla dzieci, drugą dla młodzieży i osób dorosłych. Spotkania odbywały się na platformie whereby.com. Uczestnicy, dzięki włączonym kamerom i mikrofonom, widzieli się nawzajem i mogli ze sobą rozmawiać. Ja miałam dodatkowo możliwość udostępniania im materiałów na ekranach. W terapii uczestniczyły osoby, które przeszły już turnusową terapię dla osób jąkających się, a po niej uczestniczyły w comiesięcznych spotkaniach grupy terapeutycznej w mojej placówce.
Naszym celem było zachowanie namiastki cyklicznych spotkań, by nie rezygnować z terapii. Nie wiedziałam, czego się spodziewać, jakich efektów oczekiwać. Poniżej prezentuję dwa scenariusze zajęć dla różnych grup wiekowych.
Sukcesem spotkań online była 100-procentowa frekwencja i kilka zakończonych terapii. Czego nam brakowało? Niewątpliwie spotkań twarzą w twarz oraz spontanicznych reakcji i rozmów.

Scenariusz zajęć dla grupy młodszej

  • Przywitanie się uczestników. Każdy z nich miał okazję podsumować zdarzenia minionego miesiąca.
  • Trening autogenny Schultza w wersji dla najmłodszych trening umiejętności rozluźnienia napiętych mięśni, rozluźnienia całego ciała, poszczególnych mięśni.

Motyl

Zapraszam was w podróż do krainy fantazji, w czasie której spotkacie pewne zwierzę. Zwierzę to rodzi się jakby dwukrotnie. Za każdym razem wygląda inaczej. Kiedy rodzi się po raz drugi, wtedy może żeglować w powietrzu na swoich przepięknych skrzydłach. Często podziwiamy wspaniałe kolory i wzory na jego skrzydłach. Nie zdradzajcie, o jakim zwierzęciu mówię. Usiądźcie spokojnie, zamknijcie oczy. Oddychajcie głęboko i spokojnie. Wyobraźcie sobie, że każdy z was jest zmęczoną małą gąsienicą. Leżycie spokojnie i cicho, otuleni mnóstwem cienkich jedwabnych nitek – jak pod chroni...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Forum Logopedy"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI