Zaburzenia przetwarzania słuchowego i metoda Warnkego®

Z praktyki logopedy

Współczesny tryb życia coraz częściej narzuca korzystanie z informacji przekazywanych wzrokowo. Napotykamy problemy z przyswajaniem informacji przekazywanych słuchowo, w formie ustnej. Fakt ten ma bezpośredni związek z deficytami w zakresie centralnego przetwarzania słuchowego, który z kolei wpływa na poprawne dekodowanie słów oraz percepcję mowy.

Warto zatrzymać się w tym momencie nad zagadnieniem zaburzeń przetwarzania słuchowego (auditory processing discorders, APD). Definicja stowarzyszenia ASHA podkreśla, że jest to zaburzenie na poziomie neuronalnym, które nie wynika z zaburzeń poznawczych i językowych. Zaburzenia centralnego przetwarzania słuchowego to z kolei problemy z prawidłowym zrozumieniem informacji słuchowej mimo braku uszkodzenia słuchu obwodowego. Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, inaczej zwane niedosłuchem centralnym, to zaburzenia pracy zmysłu słuchu, które wynikają z nieprawidłowości na poziomie centralnego układu nerwowego, przy prawidłowej budowie i pracy części obwodowej.

POLECAMY

Gdzie można upatrywać przyczyn zaburzeń przetwarzania słuchowego? Między innymi możemy wymienić:

  • przyczyny genetyczne, 
  • obciążony wywiad okołoporodowy,
  • niewystarczającą ilość rozmów z dzieckiem,
  • nieprawidłowości w zakresie słyszenia obwodowego,
  • nieprawidłowości w historii laryngologicznej: częste zapalenia ucha środkowego w pierwszych latach życia dziecka.
     

Najczęściej diagnoza zaburzeń przetwarzania słuchowego stawiana jest u dzieci, u których pojawiły się trudności szkolne, mimo że symptomy zaburzeń można było dostrzec we wcześniejszych etapach rozwoju dziecka. Zazwyczaj u dzieci tych obserwuje się opóźniony rozwój mowy, zaburzenia artykulacyjne, trudności z rozumieniem mowy w hałasie, w pomieszczeniach z pogłosem. Ponadto zauważyć można pierwsze objawy zaburzeń przetwarzania słuchowego u dzieci, które napotykają problemy z rozumieniem poleceń złożonych. 

Wymienię symptomy funkcjonowania dziecka, u którego możemy podejrzewać występowanie niedosłuchu centralnego. Jeśli dziecko:

  • ma problemy ze słyszeniem w hałaśliwym środowisku, podczas rozmowy telefonicznej,
  • jest wrażliwe na hałas,
  • ma trudności z określeniem kierunku, z którego dobiega dźwięk,
  • ma problemy ze zrozumieniem wypowiedzi, gdyż przeszkadzają mu inne dźwięki,
  • nie potrafi skupić uwagi na konkretnych bodźcach,
  • jest zmęczone po przebywaniu w głośnym środ...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Forum Logopedy"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Dołącz do 5000 + czytelników, którzy nieustannie pogłębiają swoją wiedzę z zakresu pracy z podopiecznym z zaburzeniami mowy.

Otrzymuj co 2 miesiące sprawdzone narzędzia do pracy dla logopedów i neurologopedów. Rozszerzaj swój warsztat pracy z podopiecznym z różnorodnymi zaburzeniami mowy.

700 artykułów online
11 lat doświadczenia
Dostęp online i offline
70 numerów archiwalnych
5 filmów szkoleniowych
50 autorów – specjalistów
Forum Logopedy • Prenumerata już od 399 zł/rok

Przypisy

    Pedagożka, neurologopedka, specjalistka wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, terapeutka metody Warnkego®, terapeutka metody Instrumental Enrichment.

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI