Dołącz do czytelników
Brak wyników

Współpraca z...

16 czerwca 2021

Sfera Mentalna w Świecie Sportu

0 338

Odnalezienie odpowiedniego balansu między aktywnością fizyczną i pozytywnym stanem umysłu to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jest to potrzebne każdemu człowiekowi, bez względu na wiek, wykonywany zawód czy pozycję społeczną, choć oczywiście niektórzy muszą mierzyć się na co dzień z większymi wyzwaniami.

Gwiazda sportu to też człowiek

To z pewnością można powiedzieć o profesjonalnych sportowcach, szczególnie o tych, którzy dzięki umiejętnościom i ciężkiej pracy dotarli na szczyt i rywalizują z najlepszymi. Im wyższy poziom sportowych emocji, tym większe zainteresowanie ze strony fanów, którzy po swoich ulubieńcach oczekują przede wszystkim sukcesów.

POLECAMY

Taka presja, a także szereg innych czynników, nie zawsze pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Sportowcy to też ludzie, którzy różnie reagują na trudne sytuacje, nawet jeśli z perspektywy obserwatora mogłoby się wydawać inaczej.

Być może niektórym ciężko jest zrozumieć jak spełniona zawodowo, zamożna osoba, którą wielbią tłumy może mieć jakiekolwiek problemy. Takie myślenie z pewnością przyczynia się do bagatelizowania skali zjawiska, co oczywiście nie pomaga w rozwoju rzeczowej dyskusji na ten temat.

Nie będzie zbyt wielką przesadą stwierdzenie, że przez wiele lat kwestia sfery mentalnej w sporcie nie rozpalała zbytnio opinii publicznej. Dzisiaj wygląda to zdecydowanie inaczej, a praca z psychologiem to często absolutny standard w „prowadzeniu” kariery sportowca.

Warto zadać sobie jednak pytanie w jakim stopniu podyktowane jest to realną troską, a jakie znaczenie mają podstawowe cele każdej sportowej aktywności, czyli wygrane, rekordy i trofea.

Wielkie momenty, wielka odpowiedzialność

Presja związana z wynikami daje się odczuć jeszcze silniej w trakcie prestiżowych rozgrywek i najważniejszych imprez sportowych. Zbliżające się wielkimi krokami, przesunięte na rok 2021 piłkarskie mistrzostwa Europy są tego doskonałym przykładem. Osiągnięcie sukcesu na turnieju tej rangi to nie lada wyzwanie, o którego powodzeniu decydować może szereg mniejszych czynników, składających się na doskonale funkcjonującą całość.

Klasa poszczególnych zawodników czy umiejętności trenera to jedno, a odpowiednia forma w danej chwili czy nawet dyspozycja dnia to coś innego. Do tego dochodzą kontuzje, zmęczenie i inne czynniki, które wpływają na decyzje personalne dotyczące najważniejszych aspektów funkcjonowania drużyny. Zwłaszcza po tak wyczerpującym okresie jakim niewątpliwie był ten niedawno zakończony sezon.

Choć każde rozgrywki mają i będą mieć swoich faworytów, to raczej trudno tutaj mówić o pewniakach, a sytuacja może szybko ulec zmianie. Stąd też zmianom ulegają wszelkie opnie ekspertów czy też prognozy i informacje bukmacherskie z kategorii Euro 2020 kursy. Aspekt psychologiczny również nie jest w tym kontekście bez znaczenia, zarówno w przypadku konkretnych piłkarzy, jak i pod względem sfery mentalnej całego zespołu.

Co więcej, jeśli zgadzamy się co do stwierdzenia, że o końcowym sukcesie decydują często detale, to nastawienie mentalne może być kluczowym elementem sportowej układanki.

Gen zwycięstwa

W piłce nożnej, ale też w sporcie w ogóle, dominuje przekonanie, że tytuły i trofea zdobywają ci, którzy po prostu chcą tego bardziej. Jakkolwiek by to nie brzmiało, coś musi być chyba na rzeczy.

W dyscyplinach zespołowych rywalizują profesjonaliści o zbliżonym poziomie, a na boiskach i parkietach talentu nie brakuje po obu stronach. Niemniej jednak ostatecznie tylko jedna może odnieść zwycięstwo, o czym decydować może właśnie ten głód sukcesu, który bardziej rozpala jednych niż drugich.

Powtarzana do znudzenia maksyma o mentalności zwycięzców to stały repertuar w rozmowach trenerów z mediami. Najlepsi w tej branży chcą mieć do dyspozycji podopiecznych o właśnie takie charakterystyce, a więc raczej wiedzą co mówią. Choćby z tego powodu nie należy zaniedbywać kwestii psychologii w sporcie, z czego największe kluby i organizacje doskonale zdają sobie sprawę.

Przypisy