Przy tworzeniu głosu zastępczego u osób bez krtani niezbędne są: powietrze wprowadzone do przełyku i dobrze wyćwiczone mięśnie przełyku. W technice tworzenia głosu podczas artykulacji poszczególnych głosek alfabetu niezmiernie przydatna okazuje się prosta technika logotomów.
POLECAMY
W rehabilitacji głosu i mowy laryngektomowanych, a konkretnie przy tworzeniu głosu zastępczego, najważniejszą rolę odgrywają: powietrze wprowadzone do przełyku (jako czynnik sprawczy, tj. powodujący przy odpowiednim ciśnieniu drgania ust przełyku) oraz świetnie wyćwiczone mięśnie przełyku. W celu utworzenia głosu podczas artykulacji poszczególnych głosek alfabetu, wystarczy użyć logotomów. To bardzo proste działanie jest wynikiem analiz setek nagrań głosów pacjentów, które w ciągu bez mała 30 lat pracy z nimi dały podstawę do opracowania metody tworzenia głosu.
Logotom (logatom) jest to zlepek sylab nieposiadajacy waloru semantycznego.
Tworzymy logotomy jedno- i wielosylabowe, umieszczając w sąsiedztwie bezpośrednim oraz pośrednim ćwiczonej głoski inne głoski o cechach dystynktywnych, pozwalających na wygenerowanie głosu podczas artykulacji głoski ćwiczonej w danym logotomie.
Ważne jest sąsiedztwo przed i za ćwiczoną głoską. Do każdej realizowanej głoski pasuje sąsiedztwo innych głosek tylko ją tworzących. W myśl tych zasad powstał „alfabet logotomów” jako proste narzędzie do tworzenia głosu podczas artykulacji każdej głoski.
Skuteczność techniki potwierdzono badaniami w Katedrze Wibroakustyki AGH w Krakowie. Zrozumiałość mowy zastępczej oceniono w przedziale 68–87%. Określono także odległość mowy zastępczej od mowy wytwarzanej przez krtań.
Przykłady logotomów
Głoska cz:
- tokoczko, takaczka, tekeczke, tykyczky, tukuczku…
- capaczka, copoczko, cepeczke , cypyczky, cupuczku…
- katakaczka, kotokoczko, ketekeczke, kytykyczky, kutukuczku…
- ciotoczko, cieteczke, ciataczka, cityczky, ciutuczku…
- taczka, teczke, toczko, tyczky, tuczku…
Głoska ś:
- potośko, pataśka, peteśke...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Forum Logopedy"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!