Wsparcie osób z równoczesną słuchowo-wzrokową niepełnosprawnością, ze szczególnym uwzględnieniem pola komunikacji – perspektywa asystenta osoby niepełnosprawnej

Współpraca z...

Każdy z nas posiada umiejętności w zakresie komunikacji. Zastanówmy się jednak, w jaki sposób komunikujemy się z innymi. Czy możemy coś zrobić z naszej strony, aby stała się ona lepsza, pełniejsza, sprawiała więcej satysfakcji, szczególnie w okolicznościach, kiedy partnerem komunikacji jest osoba z niepełnosprawnościami sensorycznymi, zwłaszcza osoba głuchoniewidoma?

Nurtuje mnie pytanie: od czego zacząć? Dlaczego? Jestem oligofrenopedagogiem, tyflopedagogiem i rehabilitantką wzroku. Osobą od dziecka związaną ze środowiskiem osób niewidomych oraz słabowidzących. Wiele lat spędziłam, towarzysząc rodzicom w pracy w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’ a w Bydgoszczy. Posiadam ponad dwudziestopięcioletnie doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnością w różnym wieku i ich rodzinami, zdobyte przez działalność w różnych organizacjach czy instytucjach, a także pisanie, realizowanie i koordynowanie projektów przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością wzroku i (lub) słuchu. Zajmuję się także działaniami mającymi na celu udostępnianie kultury i sztuki, tworząc audiodeskrypcje na potrzeby różnych wydarzeń. Od kwietnia 2016 r. jestem prezesem zarządu Fundacji im. Helen Keller z siedzibą w Gdańsku – działającej na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a kontynuującej oraz poszerzającej działania Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. 

POLECAMY

Czuję się zaszczycona, że znalazłam się w tak szacownym gronie i mogę opowiedzieć o komunikacji osób z niepełnosp...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Forum Logopedy"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI