Czy dwujęzyczność to dar?

Rozmowa z Anetą Nott-Bower ekspertką od dwujęzyczności

Wywiad miesiąca

Dwujęzyczność jest darem dla dzieci, których rodzice reprezentują inny język lub inne języki niż otoczenie, gdyż w ten sposób mają możliwość poznania kultury ich przodków. Dwujęzyczność jest nierozerwalnie związana z dwukulturowością. Dzieci dwujęzyczne rozwijają się w podobnym tempie do dzieci jednojęzycznych i występuje u nich zbliżone prawdopodobieństwo pojawienia różnych nieprawidłowości rozwojowych. Trzeba pamiętać, że dwujęzyczność sama w sobie nie powoduje znacznego opóźnienia rozwoju mowy, jąkania, wad wymowy ani innych zaburzeń.
 

Czy zgadzasz się z tezą, że dwujęzyczność jest darem? 

Zdecydowanie tak. Dwujęzyczność jest darem dla dzieci, których rodzice reprezentują inny język lub inne języki niż otoczenie, gdyż w ten sposób uzyskują dostęp do swoich korzeni. Znajomość języka ojczystego rodziców otwiera tym dzieciom drogę do poznania kultury ich przodków, dlatego dwujęzyczność jest nierozerwalnie związana z dwukulturowością. Dodatkowo, możliwie pełna dwujęzyczność oferuje szereg korzyści intelektualnych, jak wyższy iloraz inteligencji, większą kreatywność, ułatwione poznawanie kolejnych języków oraz lepszą skuteczność w komunikacji. Nie zapominajmy również o tym, że znajomość dodatkowego języka ma obecnie wymierną wartość rynkową przy rekrutacji na wyższe uczelnie oraz podczas ubiegania się o pracę.

POLECAMY

Skąd pani zainteresowanie tematyką wielojęzyczności, które teraz przerodziło się w pasję?

Jako polski logopeda zawsze pasjonowałam się językiem polskim, ale jednocześnie intensywnie uczyłam się języka angielskiego. Już podczas studiów odbyłam kilka wizyt w Wielkiej Brytanii, gdzie miałam okazję obserwować pracę brytyjskich logopedów oraz gościć na Wydziale Logopedii Uniwersyt...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Forum Logopedy"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI