Lipcowy numer „Forum Logopedy” został poświęcony tematowi głosu. Temat numeru „Oddajcie mi mój głos!”, autorstwa Zbigniewa Rytlewskiego, filologa, oligofrenopedagoga i specjalisty w zakresie emisji i higieny głosu porusza problematykę funkcjonowania pacjenta po zabiegu częściowego lub całkowitego usunięcia krtani. Interesujące są rozważania dotyczące terapii jąkania u najmłodszych pacjentów. W lipcowym wydaniu piszemy o czynnikach wyzwalających objawy tego zaburzenia głosu oraz o tych, które mogą wzmacniać jąkanie u dzieci.
„Biały śpiew w terapii głosowej” to artykuł Justyny Mazurkiewicz, ekspertki w zakresie pracy nad głosem. Autorka zauważa, że „brak kontaktu ze śpiewem, szczególnie śpiewem matki do dziecka, może skutkować brakiem współzależności między ośrodkami kory mózgowej a aparatem głosowym”. Justyna Mazurkiewicz wyjaśnia również, czym jest biały śpiew i jakie są jego działania zdrowotne.
Jak higiena głosu wpływa na życie zawodowe?
Na łamach magazynu opisujemy również choroby zawodowe głosu. Ich definicję i klasyfikację podaje Włodzimierz Mendelewski, oligofrenlologopeda oraz specjalista w zakresie emisji głosu. Ekspert podkreśla, że higiena głosu zależy od wielu czynników zewnętrznych, wśród których wymienia m.in. wilgotność i poziom zanieczyszczenia powietrza oraz temperaturę otoczenia.
Artykuł dr Anny Walencik-Topiłko, językoznawcy, neurologopedy i specjalisty w zakresie emisji głosu traktuje o obowiązkowym kształceniu przyszłych nauczycieli w zakresie bezpiecznego i właściwego operowania głosem. Ekspertka opisuje w nim czym jest emisja głosu, jakie kwalifikacje powinien mieć kandydat na podyplomowe studia emisji i higieny głosu oraz jak należałoby skonstruować program tego kierunku. Zdaniem Anny Walencik-Topiłko, emisja głosu to to skoordynowany zespół czynności oddychania, fonacji i artykulacji oraz powstającego przy tym rezonansu, służący wydobywaniu i wysyłaniu głosu. W ramach tej definicji ekspertka wyróżnia emisję głosu mówionego i śpiewanego, podkreślając jednocześnie, że oba rodzaje emisji mają wiele cech wspólnych.
Artykuł Łukasza Kowalczyka, logopedy i pedagoga specjalnego porusza ważne zagadnienie jakim jest terapia jąkania u dzieci. Ekspert opisuje podłoże tego zaburzenia głosu i wyróżnia czynniki, które mogą predysponować dziecko do tego rodzaju trudności. Zaliczamy do nich m.in. predyspozycje dziedziczne, czyli występowanie jąkania w rodzinie, nieprawidłowości rozwoju w okresie niemowlęcym i nadwrażliwość emocjonalną. Łukasz Kowalczyk podkreśla, że skuteczna terapia jąkania zależy od przedsięwzięcia szybkich działań profilaktycznych, które zostaną wdrożone już w momencie zaobserwowania u dziecka niepłynności mówienia. Bagatelizowanie nieprawidłowości zwiększa ryzyko przekształcenia się tej dysfunkcji w pełną postać jąkania.
Osobne miejsce w naszym magazynie zajmuje temat innowacyjnej formy terapii manualnej ciała, której celem jest zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśni. „Terapia Sanjo jako sposób wspierania pracy logopedycznej oraz funkcjonalnej terapii głosu” to artykuł Gabrieli Dragun, doktor nauk humanistycznych, neurologopedy i specjalistki wczesnej interwencji. Ekspertka pisze w nim, że rozwinięta w Niemczech metoda wpływa na działanie układu przywspółczulnego. Terapia Sanjo określana jest terapią konduktywną ciała, gdyż polega na stymulacji centralnego układu nerwowego przez działanie na stawy w obszarze całego ciała.